win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα λογω ενος θεματος υγειας ειχα για αρκετο καιρο να μπω στο site και τωρα ειδα καποιες απαντησεις συναδελφων πανω στο αρχικο ερωτημα μου.Για να μην κουραζω η πρωτη τετραετια της αδειας ληγει στο τελος Μαιου.Ο φερων οργανισμος του κτιριου ειναι τελειωμενος.οι οικοδομικες εργασιες ειχαν αρχισει πριν απο τον Μαρτιο του 2012.
    Απο τις ερωτοαπαντησεις του ΤΕΕ που μου ειχε υποδειξει ο χαρης:
    Άδεια που εκδόθηκε το 2003 και αναθεωρήθηκε για να ισχύει μέχρι και το 02.06.2011 (άρα στις 01.03.2011 ήταν σε ισχύ) βάσει του ΝΟΚ, παρατείνει αυτοδίκαια την ισχύ της για άλλα 3 χρόνια.
    Μπορεί να αναθεωρηθεί απΆ αόριστον αν μέχρι αυτήν την ημερομηνία έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μόνον εφόσον οι εργασίες της είχαν αρχίσει αποδεδειγμένα πριν τις 01.03.2012 (οπότε έχει εφαρμογή για αυτήν το άρθρο 6 του ΠΔ του 1993).

    Επισης με βαση την παραγραφο 5 του ΝΟΚ και την εγκυκλιο 18:
    Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.
    Με βαση αυτα τα δεδομενα καταθεσα φακελο στην πολεοδομια για αναθεωρηση επ αοριστο.Απλα εχω παρει πρωτοκολλο.Δεν εχει προχωρησει η διαδικασια.Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει :
    1.
    PERIKLIS_1:
    Δεν μπορεις να παρεις επ' αοριστον παραταση μιας κ η Ο.Α. βρισκεται σε ισχύ μεχρι το 2016 (=2009+4+3).
    Για να παρω παραταση ισχυος επ αοριστο πρεπει να περασει και η επιπλεον τριετια που εδωσαν και αρα να φτασω στο 2016 ????
    2.PERIKLIS_1: Μετα το 2016 για να παρεις παραταση επ'αοριστον θα πρεπει να εχεις ολοκληρωσει τις οψεις.Διαφορετικα πας για αναθεωρηση με ΝΟΚ
    Γιατι να εχω οψεις τελειωμενες???Απο τις ερωτοαπαντησεις του ΤΕΕ προκυπτει οτι για τις "παλιες αδειες" αρκει να εχει περαιωθει ο φερων οργανισμος και οι εργασιες να εχουν ξεκινησει πριν απο την 1/3/2012.
    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι θα παω με ΝΟΚ ενω η αδεια το 2009 εκδοθηκε με ΓΟΚ ειναι περαιωμενος ο φερον οργανισμος και αναθεωρειται με τις διαταξεις του ΠΔ του 93.
    Ακομα ομως και ο 4030 στο αρθρο 6 παραγραφος β αναφερει:
    Oτι η αδεια αναθεωρειται για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.
    3.Ας υποθεσουμε οτι δεν προχωραει η αναθεωρηση επ αοριστο.

    Η αδεια εκδοθηκε τελος Μαιου του 2009 οποτε η πρωτη τετραετια ληγει τωρα και καθως εχει παρει την τριχρονη αυτοματη παραταση θα ληγει τον Μαιο του 2016.(Η πρωτη τετραετια της αδειας μαζι με την αυτοματη παραταση)
    Εγω τοτε (το 2016) πρεπει να κανω αναθεωρηση για να παρω παραταση για την δευτερη τετραετια (4 χρονια πρωτης + 3 χρονια αυτοματη παραταση+4 χρονια δευτερη τετραετια) ή πρεπει να κανω την διαδικασια για την δευτερη τετραετια τωρα που τελειωνει τυπικα η πρωτη τετραετια??? (τυπικα μια και εχει αναθεωρηθει αυτοματα για τρια χρονια.)Δηλαδη φοβαμαι μηπως παω το 2016 και μου λενε οτι δεν δικαιουμαι αναθεωρηση.............Βοηθειστε λιγο γιατι δεν την μπορω αυτη την γρουσουζικη αδεια καθολου
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 28.05.2013 στις 19:57

Παρόμοια θέματα

  1. Παράταση ισχύος οικοδομικών αδειών
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.06.2020, 14:14
  2. Αναθεώρηση παλιάς έντυπης άδειας εκτός ισχύος με αυθαιρεσία
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.09.2019, 13:01
  3. Παράταση ισχύος οικοδομικής άδειας
    Από το μέλος teop στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.12.2013, 18:50
  4. Παράταση ισχύος οικοδομικών αδειών
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.10.2012, 17:30

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •